پیکسل در تلویزیون چیست؟

پیکسل چیست ؟ در انتخاب انواع نمایشگرها توجه به کیفیت تصویر از اهمیت بالایی برخوردار است. تلویزیون های موجود در حال حاضر تصاویر را با وضوح HD، FULL HD و 4K به نمایش خواهند گذاشت، البته این کیفیت تصویرها رایج تر اند و رزولوشن های متفاوت تری نیز برای تولید تصاویر موجود است. اما این کیفیت های تصویر به چه معنایی هستند و آیا به نمایش درآمدن صحنه ها با این رزولوشن های مختلف تفاوتی در وضوح و کیفیت تصاویر خواهد گذاشت؟ در این پست جزئی ترین بخش تصویر را مورد بررسی قرار خواهیم داد و تاثیر این واحد را بر روی تصویر خواهیم سنجید.

پیکسل چیست ؟

کوچکترین واحد تولید کننده ی تصویر در تلویزیون ها پیکسل می نامند. در واقع صحنه ها از تجمع پیکسل ها در کنار هم ایجاد شده اند. اگر تصویر را ساختمانی فرض کنید، پیکسل آجرهایش خواهند بود. پیکسل ها در اکثر تلویزیون ها به صورت مربعی اند و اما موارد پیش می آید که حالت مستطیلی نیز دارند. این پیکسل های مربعی در اکثر موارد بر روی صفحه ای دو بعدی مانند تلویزیون قرار می گیرند تا با قرار گرفتن در کنار یکدیگر تصاویر را ایجاد کنند. هر چه تعداد پیکسل های تشکیل دهنده ی تصویر بیشتر باشد، میزان وضوح تصویر نیز بالاتر خواهد بود و تصاویری با دقت بالاتر را خواهید دید. دیدن پیسل های تصویر در فاصله ی نزدیک تلویزیون امکان پذیر خواهد بود.

پیکسل تلویزیون چیست؟

ساختار پیکسل در نمایش تصاویر

رنگ های اصلی در نمایشگرها قرمز، سبز و آبی می باشد. به صورت پیش فرض هر پیکسل این امکان را دارد که این رنگ ها را تولید کرده و در هنگام تولید تصویر از خود ساطع کند. ترکیب مطلوب و به نسبت مناسب این رنگ ها در تلویزیون ها، مجموعه ای کم نظیر از رنگ ها را ایجاد می کند تا صحنه هایی کامل و واقعی ایجاد شوند. هر پیکسل به صورت جداگانه یکی از این رنگ ها را ایجاد می کند و مجموع سه پیکس در کنار هم ترکیبی کامل را ایجاد خواهد کرد؛ اصطلاحا مجموع سه پیکسل رنگی را زیر پیکسل یا ساب پیکس می نامند.

کیفیت تصویر در مدل مختلف تلویزیون ها

تراکم پیکسل ها با تعداد معین رزولوشن نمایشگر را تعیین خواهد کرد. برای مثال کیفیت تصویر FULL HD با تعداد پیکسل 1080p می باشد و عددی برابر با 1080×1920 پیکسل را شامل می شود. به این معنا که تعداد پیکسل های به کار رفته در عرض تلویزیون 1920 و در ارتفاع آن 1080 پیکسل می باشد. تعداد پیکسل های به کار رفته درنمایشگر، سطح و کیفیت تصاویر را مشخص خواهد کرد و حداکثر وضوح تصویری را مشخص می کند که می توان بر روی نمایشگر دید. تعداد پیکسل های به کار رفته در تلویزیون های HD پایین می باشد و به همین دلیل برای تلویزیون های عریض و با سایز بزرگ کنونی کاربرد مناسبی نخواهد داشت. در حال حاضر بیشترین و رایج ترین کیفیت تصویر در تلویزیون ها 4K می باشد که تراکم پیکسل مطلوب را در نمایشگر ایجاد خواهد کرد و این امکان را فراهم می کند تا صحنه ها را با جزئیات کامل و بدون افت کیفیت تصویر مشاهده نمایید.

تشخیص پیکسل سوخته تلویزیون

رزولوشن در نمایشگرها

پیکسل چیست ؟ تلویزیون های 4K UHD یا به صورت کامل تر 4K ugtra high definition صحنه هایی عالی را تولید می کنند. بدون شک تراکم پیکسل بالا و تعداد پیکسل های زیادی که در نمایشگر به کار رفته است سبب تولید صحنه هایی تا این حد واقعی خواهد شد. تعداد پیکسل های به کار رفته در این کیفیت تصویر برابر 2160×3840 پیکسل می باشد، به طور حتم به کارگیری 3840 پیکسل افقی و 2160 پیکسل در قسمت عمودی تلویزیون صحنه هایی کاملا واقعی را ایجاد خواهد کرد که رنگ ها و جزئیات با وضوح بالا به نمایش در خواهند آمد و این امکان را به کاربران خواهند داد تا حتی حس موجود در صحنه ها را نیز به صورت کامل دریافت کنند. البته علاوه بر رزولوشن نمایشگر، پارامترهای دیگری نیز در کیفیت تصویر تاثیر گذار خواهند بود و فناوری هایی که در این بخش استفاده می شوند بر روی وضوح تصویر و کیفیت رنگ ها تثیر خواهند گذاشت. شما می توانید تصاویر با رزولوشن پایین تر را بر روی نمایشگری با رزولوشن بالاتر مشاهده نمایید، فناوری هایی بر روی این تلویزیون استفاده شده اند که سبب ارتقاء کیفیت تصویر خواهد شد و صحنه ها و تصاویر را تا حدی با نمایشگر هماهنگ خواهند ساخت. البته این امکان وجود دارد که صحنه های با کیفیت بالاتر و پیکسل های به کار رفته ی بالاتر بر روی تلویزیونی با کیفیت و وضوح پایین تر مشاهده نمایید؛ البته در این حالت باید انتظار افت کیفیت تصویر را داشته باشید.

رزولوشن چیست

دیدن محتوای با وضح بالاتر

در هنگام خرید تلویزیون مهم است که مدلی که خریداری می کنید از کیفیت تصویر بالایی برخوردار باشد. شما باید این امکان را داشته باشید که بر روی تلویزیونتان عالی ترین صحنه ها را با وضوح بالا و کیفیت عالی مشاهده نمایید. البته ممکناست در حال حاضر به این مسئله فکر کنید که رسانه های تصویری موجود و متحوای تصویری موجود کیفیت چندان بالا و با رزولوشن بالایی را ندارد. در پاسخ به این مسئله باید گفت سرعت تولید محتوای 4K در حال حاضر بسیار بالاست و فیلم های زیادی با این وضوح موجودند که می توانید بر روی تلویزیون 4K خود مشاهده نمایید. البته سرعت بالای تکنولوژی و پیشرفت در تولید تلویزیون ها و تولید محتوا این اصل را اثبات می کند که ممکن است به زودی بخش اعظمی از محتوا با کیفیت 4K خواهد بود و در این شرایط لازم است تلویزیونی جدید را خریداری کنید. زیرا در غیر این صورت تصاویر را با کیفیت پایین تری مشاهده خواهید کرد. البته در این میان مسئله ی دیگر و راه کار دیگری نیز مطرح خواهد شد. تلویزیون های 4K کیفیت اصلی صحنه ها را بدون افت کیفیت تصویر به نمایش خواهند گذاشت و با استفاده از فناوری هایی که در آن ها استفاده شده است، کیفیت تصویر را به صورت مطلوب تر نمایش می دهند.

رزولوشن در نمایشگر چیست

نسبت پیکسل های استفاده شده در تصویر

نسبت پیکسل چیست ؟ نسبت پیکسل در اندازه ی تصاویر و کشیده شدن تصاویر تاثیر خواهد گذاشت . به طور معمول پیکسل های تشکیل دهنده ی تصویر به صورت مربعی هستند، اما در مواردی این پیکسل ها بلوک هایی مستطیلی خواهند بود. نسبت پیکسل در حالت عادی 1:1 و به صورت مربعی می باشد که در حالت مستطیلی این نسبت برابر با 1:2 خواهد بود. دانستن این اطلاعات از اهمیت بالایی برخوردار است، زیرا ممکن است صحنه ای را به صورت کشیده مشاده نمایید که در این حالت باید نسبت پیکسل تصویر را تغییر داد، این در حالی است که بساری از افراد فکر می کنند این کشیدگی در تصویر با نسبت تصویر جبران خواهد شد. در صورت تغییر نسبت تصویر نیز، اندازه و نسبت تصویر چندان مطلوب نخواهد بود و علاوه بر آن ممکن است بخشی از تصویر را به دلیل قرار گرفتن در خارج از کادر از دست بدهید. در این حالت کوچکترین جزء تشکیل دهنده ی فریم های تصویر یا همان پیکسل تاثیر بالایی بر روی کیفیت و سایز تصویر خواهد گذاشت؛ این مسئله خارج از بحث تراکم پیکسل بالا خواهد بود.

به صورت کلی اکثر فیلم ها با پیکسل های مربعی تولید می شود و به نمایش در آوردن آن ها با تلویزیونی با پیکسل های مربعی، کیفیتی مطلوب را ایجاد خواهد کرد و نسبت تصویر مناسب و مطلوب را خلق می کند. در تمامی عکس ها پیکسل های به کار رفته در ساخت تصویر مربعی اند و فیلم ها نیز از همین نسبت پیکسل استفاده خواهند کرد. البته در برخی موارد در تولید فیلم ها از نسبت پیکسل 1:2 استفاده خواهد شد و پیکسل های مستطیلی هستند که تصویر را ایجاد خواهند کرد.

نسبت پیکسل

چرا پیکسل های مستطیلی؟

با این تفاسیر این سوال مطرح می شود که با وجود اینکه اکثر نمایشگرها از پیکسل های مربعی پشتیبانی می کنند، چرا تصاویری با پیکسل های مستطیلی نیز موجودند؟ « پیکسل چیست ؟» در واقع این تصاویر در شرایط خاص و به تشخیص فیلم بردار اتفاق می افت. با توجه به اینکه در برخی از دوربین ها نسبت اندازه ی عدسی به اندازه ی حسگر پایین است، عکاس مجبور است حسگر دوربین را تا حد ممکن به صورت مربعی تنظیم کند که در این حالت پیکسل ها به صورت مستطیلی فشرده خواهند شد و صحنه ها را ضبط خواهند کرد. در این حالت لازم است پس از اتمام کار فیلم برداری، فیلم تدوین شده و به حالتی با پیکسل های مربعی باز گردد تا صحنه ها در حالت طبیعی نمایش داده شود. نسبت های معرفی شده مربوط به پیکسل های مستطیلی در این متن به صورت تقریبی اعلام شده اند، اما در حالت کلی این نسبت عددی در بین 0.9 و یا 1.3 می باشد که این نسبت در پیکسل های مربعی برابر 1 می باشد.

تراکم پیکسل چیست؟

در این پست و در چند مورد تراکم پیکسل، به عنوان اصلی در کیفیت تصویر مطرح شد. اما این سوال مطرح خواهد شد که تراکم پیکسل چیست و چرا وضوح تصویر را افزایش خواهد داد؟ نمایشگرها در سایزهای مختلف تولید شده اند، رزولوشن های مختلفی نیز در ساخت آن ها به کار رفته است. در نظر داشته باشید که تلویزیون 55 اینچ را در اختیار دارید، اگر کیفیت این تلویزیون HD باشد میزان پیکسل های استفاده شده در نمایشگر 768×1366 پیکسل خواهد بود. اما اگر این تلویزیون دارای کیفیت تصویر 4K باشد تعداد 2160×3840 پیکسل باشد، نقاط بیشتری هستند که تصاویر را ایجاد خواهند کرد و در این حالت تراکم پیکسل ها بالاتر خواهد بود. پس به طور حتم صحنه هایی که بر روی تلویزیون 4K به نمایش در می آیند دارای وضوح و دقت بالاتری در تلویزیون HD خواهد بود.

تراکم پیکسل در تلویزیون

جمع بندی

پیکسل چیست ؟ پیکسل کوچکترین بخش تصویر است و از چیده شدن پیکسل ها در کنار یکدیگر، تصاویر ایجاد خواهند شد. هر پیکسل امکان ایجاد رنگ های اصلی قرمز، سبز و آبی را دارد و این رنگ ها در کنار یکدگی تنوع رنگی بسیار بالایی را ایجاد خواهند کرد. چیده شدن پیکسل های بیشتر در کنار یکدیگر و یا به اصطلاح رزولوشن نمایشگر بالاتر، صحنه هایی با جزئیات کامل تر را ایجاد خواهد کرد. این صحنه ها با رنگ های طبیعی تر و دقت بیشتر بر روی نمایشگر قرار خواهند گرفت و امکان دیدن صحنه های طبیعی تر را برای کاربران فراهم می کنند. پیکسل ها در اکثر موارد به صورت مربعی اند و دارای نسبت 1 می باشند که در مواردی این نسبت تغییر کرده و در عددی ما بین 0.9 تا 1.3 قرار خواهد گرفت و پیکسل های مستطیلی ایجاد خواهند شد. در حال حاضر رایج ترین کیفیت تصویر 4K می باشد، البته وضوح تصویر بالاتر نیز موجود است. تلویزیون های 4K دارای نمایشگری در بر دارنده ی 2160×3840 پیکسل می باشد که این نشان دهنده تراکم پیکسل بالا خواهد بود. امید است با مطالعه ی این پست جواب کاملی از پیکسل چیست را دریافت کرده باشید.

پیکسل چیست

[review]

1 دیدگاه در “پیکسل در تلویزیون چیست؟

  1. ناشناس گفت:

    امتیاز بینندگان:1 ستاره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

خانه
منو