تلویزیون تخت یا منحنی ، تلویزیون منحنی بخریم یا نه؟ معایب تلویزیون منحنی

وقتی حرف از خریدن تلویزیون به میان می‌آید باید از دوراهی‌های مختلفی جان سالم به در برد. یکی از این دوراهی‌ها، انتخاب میان تلویزیون منحنی یا خمیده (Curved) و تلویزیون تخت است. تلویزیون‌های منحنی یا خمیده با توجه به ویژگی‌هایی که دارند مزایا و معایب خاصی دارند. اینکه تلویزیون منحنی یا خمیده بخریم یا تخت و اینکه معایب و مزایای این تلویزیون منحنی چیست؟ از جمله موضوعاتی هستند که در این مقاله از میهن کالا مگ به آن‌ها خواهیم پرداخت.

تلویزیون منحنی یا خمیده چیست؟

تلویزیون‌ها با دو حالت نمایشگر تخت و خمیده موجودند و انتخاب هر یک از این نمایشگرها ویژگی‌های خاصی را در اختیارتان قرار خواهد داد. اولین تلویزیون‌های منحنی در سال 2013 تولید و روانه بازار شدند، برندهای تولید کننده‌این محصولات شامل سامسونگ و ال جی هستند. در سال 2014 نیز مدل‌های جدید تلویزیون با پنل خمیده و در مقیاس وسیع‌تر تولید و نمایشگرهای LCD منحنی وارد بازار رقابتی تلویزیون‌ها شدند.

این نمایشگرها با قیافه جدیدشان کاران زیادی را به سمت خود کشیدند؛ اما برای بسیاری از آن‌ها این سؤال مطرح شد که تلویزیون‌ها تخت چه ایرادی دارند که اکنون لازم است تلویزیون‌های منحنی تولید شوند؟ احتمالاً شما نیز جزو همین افراد هستید و اکنون در انتخاب تلویزیون تخت یا منحنی شک دارید.

البته این گزینه نیز مطرح است که قبل از تولید تلویزیون‌های تخت و در زمان تلویزیون‌های CRT نیز نمایشگرها دارای انحنا بودند البته این نمایشگرها محدب بودند و ایراداتی به نحوه تشکیل تصویر وارد بود. با وجود این ویژگی‌ها لازم است تلویزیون‌های منحنی کاملاً بررسی شوند تا جواب این سؤال که تلویزیون تخت یا منحنی بخریم داده شود.

تلویزیون تخت یا منحنی ، تلویزیون منحنی بخریم یا نه؟ معایب تلویزیون منحنی

چرا پرده سینما منحنی است؟

دو دلیل موجود است که پرده سینما را به صورت مقعر قرار داده‌اند و این نوع پرده سبب تولید تصاویر با کیفیت بهتر خواهد شد. اول اینکه فاصله تماشاگران با پرده کم است و زاویه دید پایین است بنابراین لازم است خمیدگی در اطراف نمایشگر ایجاد شود تا بیننده برای دیدن تمامی صحنه‌ها لازم نباشد سرش را به این طرف و آن طرف بچرخاند.

دلیل دیگر مقعر بودن پرده سینما نحوه تشکیل تصویر بر روی نمایشگر است. لنز و پروژکتور منبع تصویرند و تصویر را به صورت نقطه‌ای ایجاد خواهند کرد. زمانی که نور بر روی پرده تابیده می‌شود، اگر پرده تخت باشد با گوشه‌ها فاصله بیشتری خواهد داشت و تا نور به آن نقاط برسد صحنه دارای اعوجاج خواهد شد. به این دلیل پرده‌های سینما را به صورت مقعر قرار خواهند داد.

https://mihankaalaa.com/blog/10-tips-foe-buying-best-tv/

چرا باید تلویزیون منحنی بخریم؟

اما چرا تلویزیون‌ها با طراحی نمایشگر منحنی تولید شده‌اند؟ که نقاط قوتی در این تلویزیون‌ها موجود است که تلویزیون‌های تخت از آن بی‌بهره‌اند؟ این صفحه نمایش‌ها چه تأثیری بر روی تصویر پخش شده و تجربه دیداری شما خواهد داشت؟ سؤالات فراوانی در مورد تلویزیون تخت یا منحنی و تفاوت میان آن‌ها مطرح خواهد شد.

البته  شرکت‌های تولید کننده استدلال چندان قوی در مورد تولید تلویزیون‌هایی با این سبک طراحی ارائه نکرده‌اند، بلکه تنها در مواردی ویژگی‌هایی مثبت را از آن‌ها ذکر نموده‌اند. طراحی خاص و درجه انحنای مطلوب بر روی کیفیت این نمایشگرها تاثیر ویژه‌ای دارد که در هریک از برندهای ال جی و سامسونگ با فرمول خاصی سنجیده شده است و در محصولاتشان این فرمول‌ها را به کار برده‌اند.

تلویزیون تخت یا منحنی، هر دوی این محصولات مزایا و معایب خاصی دارند که باید در هنگام انتخاب مورد توجه قرار گیرند. تلویزیون‌های منحنی OLED ال جی چندان جذاب و خاص طراحی شده‌اند که غیر ممکن است قیافه شکیل و فوق‌العاده آن‌ها دید و صد دل عاشقشان نشد.

بیشتر بخوانید: تلویزیون منحنی ال جی | بهترین تلویزیون ال جی منحنی

طراحی فوق باریک این مدل‌ها در کنار انحنای نمایشگر جلوه‌ای جدید از زیبایی را خلق خواهد کرد و تقدیم چشمان شما خواهد کرد. در این تلویزیون‌های و در نمونه‌های تخت کیفیت تصویر فوق‌العاده است و کنتراست قوی در میان تصاویر جریان دارد که با طراحی تلویزیون‌های منحنی این سطح کنتراست فوق‌العاده شده است و شما می‌توانید تصاویری کاملاً شبیه به سه‌بعدی را مشاهده نمایید. در ادامه ویژگی‌هایی از تلویزیون‌های منحنی ذکر می‌شود تا درک بیشتر و آشنایی کامل‌تری با این محصولات داشته باشید.

تلویزیون منحنی یا خمیده 4

ویژگی‌ها و مزایای تلویزیون منحنی

در ادامه به بررسی مزایا و نقاط قوت اصلی تلویزیون‌های خمیده و منحنی می‌پردازیم تا بتوان پاسخی مناسب به پرسش مبنی بر اینکه تلویزیون منحنی بخریم یا تخت بدهیم.

قدرت تمرکز بالاتر در تلویزیون منحنی

از اصلی‌ترین و مثبت‌ترین ویژگی‌هایی که در مورد تلویزیون‌های منحنی مطرح است قدرت تمرکزی است که این محصولات هنگام دیدن تصاویر برایتان به همراه خواهند آورد. انحنای کناره‌ها سبب می‌شود تصاویر به نحوی نزدیک‌تر به نظر بیایند و گویی که آن‌ها شما در قلب صحنه‌ها قرار داده‌اند. تلویزیون‌های منحنی با طراحی خاصشان تصاویر را در اطراف شما قرار خواهند داد و حس غرق شدن در صحنه‌ها را به شما خواهد داد.

عمق بیشتر تصاویر در تلویزیون خمیده

تلویزیون تخت یا منحنی عمق بیشتری دارد؟ زمانی که در مقابل تلویزیون دو بعدی منحنی می‌نشیند، تصاویر با عمق بیشتر پخش خواهند شد و گویی از تلویزیونی سه‌بعدی تصاویر را مشاهده می‌کنید. این تجربه‌ایست که تمامی کاربرانی که برای اولین بار صحنه‌ها را بر روی تلویزیون منحنی دیده‌اند، تجربه کرده‌اند. در تلویزیون‌هایی که درجه تقویت کنتراست قوی‌تر است این حس بیشتر به شما انتقال خواهد یافت.

بیشتر بخوانید: تلویزیون منحنی سامسونگ | تلویزیون خمیده سامسونگ

میدان دید گسترده‌تر در تلویزیون منحنی

تلویزیون‌های منحنی میدان دید گسترده‌تری را در اختیار شما قرار خواهند داد. این را زمانی به بهترین شکل درک خواهید کرد که بر روی دو تلویزیون هم سایز با تفاوت تلویزیون تخت و منحنی مشاهده کنید. اگر خطوطی را مورب از چشمان خود به تلویزیون بکشید متوجه اختلاف تصویر در گستردگی‌شان خواهید شد. با دیدن تصاویر بر روی تلویزیون منحنی احساس خواهید کرد که تصاویر بر روی سرتاسر دیوار امتداد یافته‌اند.

کنتراست بالاتر از مزایای تلویزیون منحنی

فکر می‌کنید سطح کنتراست در تلویزیون‌های تخت یا منحنی بیشتر است؟ جواب این سؤال کمی جالب است، زیرا تلویزیون‌های منحنی از سطح کنتراست مطلوب‌تری برخوردارند. نور منعکس شده از نمایشگر همگرا خواهد بود و مستقیماً به چشم شما خواهد تابید و این سبب می‌شود سطح روشنایی و عمق تصویر را بیشتر مشاهده نمایید. این گفته در هنگام حضور هر دو مدل تلویزیون کاملاً مشهود خواهد بود.

 شرکت سامسونگ برای تلویزیون‌های منحنی استدلال جالبی را ارائه کرده است که البته در سایزهای بزرگ‌تر نمایشگرها بیشتر به چشم خواهد آمد. به گفته این  شرکت بزرگ و مطرح در تولید تلویزیون‌های منحنی صحنه‌ها گردی چشمان شما را ردیابی خواهند کرد و مطابق با آن تصاویر را برایتان قابل مشاهده می‌کنند. به همین دلیل است که شعاع سطح منحنی در تلویزیون‌های سامسونگ 4200 میلی‌متری در نظر گرفته شده، این میزان با توجه به فاصله از تلویزیون تعیین شده است.

تلویزیون منحنی یا خمیده 6

این تصویر که برخی از افراد احساس می‌کنند به دلیل لبه‌های خمیده تلویزیون‌های منحنی زاویه دید در این تلویزیون‌ها کاهش خواهد یافت تا حدی اشتباه است. شما اگر در جهات مختلف تلویزیون بایستید و کیفیت تصاویر را بسنجید متوجه خواهید شد که تنوع رنگ‌ها و کنتراست موجود در صحنه‌ها دست خوش تغییر نخواهد شد.

طراحی تلویزیون‌های منحنی پدیده ایست که با نشستن در مقابل این نسل از تلویزیون‌ها، با آن‌ها مواجه خواهید شد. تلویزیون‌های منحنی از خوش‌تراش‌ترین و شکیل‌ترین محصولات خانگی هستند که با جای گرفتن در سالنتان، محیطی شیک و چشم‌نواز را برایتان خلق خواهند کرد. از هر نظر به این تلویزیون‌ها نگاه کنید زیبایی می‌بینید و بس.

https://mihankaalaa.com/blog/best-tv-brand-in-the-world-in-2020/

معایب تلویزیون‌های منحنی

ویژگی‌هایی که تاکنون از تلویزیون‌های منحنی ذکر شد این نتیجه را حاصل می‌کند که مدل‌های نام برده علاوه بر ظاهر برازنده، حرف‌های دیگری نیز برای گفتن دارند و با حالت تصویر دل‌نشینشان تجربه‌ای جدید از تماشا را در اختیارتان قرار خواهند داد؛ اما این محصولات همانند هر مدل دیگری دارای معایبی نیز هستند، برخی از این معایب قابل توجه‌اند و برخی را می‌توان کاملاً نادیده گرفت.

پس انتخاب تلویزیون تخت یا منحنی کاملاً به شما مربوط خواهد بود و برای انتخاب درست‌تر لازم است نکات منفی این تلویزیون‌ها را نیز مطالعه نمایید. در ادامه معایب ال ای دی منحنی ذکر شده است که می‌توانید بررسی کنید که آیا این معایب برای شما نیز عیب محسوب خواهند شد یا نه؟

معایب تلویزیون‌های منحنی

تلویزیون‌های منحنی در برخی موارد مانند آینه‌های بزرگ مقعر عمل خواهند کرد و در نتیجه با جذب نور اضافه از وسایل روشن کننده اطراف تلویزیون، تصاویری ایجاد می‌کنند که ممکن از در برخی موارد با اندازه واقعی‌شان نباشند و کشیده‌تر به نظر خواهند رسید.

در موارد آخر ذکر شد که مشکل زاویه دید در تلویزیون‌های منحنی تا حدی اشتباه است، البته این تصویر به صورت کامل رد نشد. این مسئله ایست که در تلویزیون‌های منحنی به چشم می‌خورد. البته کاهش زاویه دید به دلیل عدم دیدن کل نمایشگر خواهد بود و در اطراف تلویزیون دیگر بخش‌هایی از صفحه نمایش را نخواهید دید.

در زاویه‌های متوسط با تلویزیون منحنی نیز مشکلی دیگر پیش می‌آید که از حدود زاویه 35 درجه شروع خواهد شد. در این اشکال بخش‌هایی از تصویر که در طرف مقابلتان قرار می‌گیرند کمی کشیده‌تر به نظر خواهند آمد و در این حالت ذهن کارایی بیشتری را از خود نشان خواهد داد تا بتواند اندازه صحنه‌ها متناسب گرداند.

در تلویزیون‌های تخت شما می‌توانید در هر زاویه‌ای از تلویزیون بنشینید و کیفیت نقطه بر سایر نقاط ارجحیت ندارد؛ اما این مشکلی است که در تلویزیون‌های منحنی به چشم می‌خورد؛ شما می‌توانید در زاویه 70 درجه‌ای از تلویزیون خمیده تمامی مزایای این مدل از تلویزیون‌ها را مشاهده نمایید.

لازم است تلویزیون‌های منحنی دارای اندازه نمایشگر بزرگ باشند تا شما بتوانید کارایی مثبت این تلویزیون‌ها را به صورت کامل مشاهده نمایید. برای دیدن کارایی عالی این تلویزیون‌ها لازم است اندازه نمایشگر 55 اینچ و یا بیشتر باشد. در این سایزهای بالاتر ایراداتی که به تلویزیون‌های منحنی وارد است، کمتر به چشم خواهد آمد.

اگر جزو افرادی هستید که می‌خواهید تلویزیون را بر روی دیوار متصل نمایید، احتمالاً برای این کار در تلویزیون‌های منحنی کمی با مشکل مواجه شوید. نصب تلویزیون منحنی روی دیوار کمی سخت و وقت گیر است و به ریزه کاری بیشتری نیاز دارد، اما این مدل‌ها غیر قابل نصب نیستند.

قیمت در تلویزیون تخت یا منحنی برابر است؟ خیر تلویزیون‌های منحنی با قیمت بالاتری عرضه خواهند شد. جدیدتر بودن این تولیدات و طراحی دشوارترشان دلیل قیمت بالاتر تلویزیون‌های منحنی است.

تلویزیون صفحه منحنی بهتر است یا صفحه تخت؟

تلویزیون صفحه منحنی بهتر است یا صفحه تخت؟

انتخاب نهایی تلویزیون تخت یا منحنی کاملاً به شما بستگی خواهد داشت، البته همان‌طور که قبلاً نیز اشاره شد دقت داشته باشید که مزایا و معایب را باید هوشمندانه بسنجید و آن‌ها را در کفه ترازو قرار دهید و پس از آن انتخاب و خریدی آگاهانه داشته باشید.

برای افرادی که توان خرید تلویزیون منحنی در ابعاد بزرگ را دارند و همچنین این امکان بریشان فراهم است تا علاوه بر تلویزیون خمیده، مدلی تخت را در اختیار داشته باشند، حتماً توصیه می‌شود نسبت به خرید اقدام نمایند؛ زیرا این محصولات طراحی خاص و فوق‌العاده‌ای دارند و کیفیتی که ارائه خواهند داد نیز قابل قبول است و در برخی موارد از تلویزیون‌های تخت پیشی گرفته است.

https://mihankaalaa.com/blog/best-chipest-4k-tv/

البته ممکن است جذابیت این تلویزیون‌ها همیشگی نباشد و گه‌گداری بخواهید به تلویزیونی صفحه تخت نیز نگاه کنید. قیمت تلویزیون منحنی نسبت به نمونه تخت آن‌ها بیشتر است که دلیل این اختلاف در همین پست اشاره شد. تلویزیون‌های منحنی OLED از کیفیت خیره کننده‌ای برخوردارند و محصولاتی به تمام معنا بی عیب و نقص‌اند که نمی‌توان ایرادی به آن‌ها وارد کرد.

طراحی در تلویزیون‌های ال جی و سامسونگ منحنی وجود دارد که تا حدی کیفیت تصویر را تحت تاثیر قرار می‌دهند و سبب تقویت یا ضعف در برخی ویژگی‌های نمایشگرهای منحنی خواهد شد. با تمام این تفاسیر و قابلیت‌ها اکنون زمان انتخاب است، مدل مورد نظرتان را انتخاب نمایید و نسبت به خرید تلویزیون تخت یا منحنی اقدام نمایید.

سخن آخر

تلویزیون‌های منحنی در برندهای ال جی و سامسونگ تولید می‌شوند که هر دوی این محصولات کیفیت راضی کننده‌ای دارند. فروشگاه اینترنتی میهن کالا این محصولات را با کیفیت بالا و محصولاتی اصلی در اختیار دارد، پس شما می‌توانید نسبت به خرید تلویزیون از این فروشگاه اقدام کنید. در این مقاله سعی شد به بررسی ویژگی‌ها، مزایا و معایب تلویزیون‌های منحنی در مقایسه با تلویزیون‌های تخت بپردازیم و به پرسش‌هایی همچون چرا باید تلویزیون تخت بخریم و چرا باید نخریم و اینکه تلویزیون منحنی بهتر است یا خمیده؟ پاسخ دهیم.

4 دیدگاه در “تلویزیون تخت یا منحنی ، تلویزیون منحنی بخریم یا نه؟ معایب تلویزیون منحنی

 1. ناشناس گفت:

  امتیاز بینندگان:4 ستاره

 2. ناشناس گفت:

  امتیاز بینندگان:5 ستاره

 3. ناشناس گفت:

  امتیاز بینندگان:2 ستاره

 4. ناشناس گفت:

  امتیاز بینندگان:5 ستاره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

خانه
منو