قابلیت 4K UPSCALER چیست ؟ فناوری ارتقاء کیفیت تصویر 4K UPSCALER

4K UPSCALER چیست ؟

4K UPSCALER ؛ در این مقاله قصد داریم تا شیوه ی ارتقا کیفیت تصویر تلویزیونتان را به 4k را آموزش بدهیم و صحت و سوق آن را بسنجیم. به دلیل کمتر بودن محتوای 4K، یکی از مواردی که سازندگان این تلویزیون‌ ها تبلیغات زیادی روی آن ها انجام می‌ دهند، قابلیت ارتقاء رزولوشن یا Upscale محتواهای مختلف با رزولوشن‌های کمتر از 4K است. یکی از معایب تلویزون‌های 4K نبودن محتوای (CONTENT) مناسب برای آن‌ ها است که به خصوص این مسأله در کشور ما بیشتر به نظر می رسد به عنوان مثال در اوایل تابستان 1395 تازه کیفیت شبکه سه به HD رسیده. اما تکنولوژی ارتقاء رزولوشن یا Upscale برای حل این مشکل، از زمان معرفی تلویزیون‌های اچ‌ دی، معرفی شد که در طول زمان پیشرفت زیادی کرد. یکی از عوامل اصلی تبلیغاتی سازندگان تلویزیون نیز این تکنولوژی می باشد. اگر به منابع 4K دسترسی داشته باشید، از جزئیات تصویر شگفت‌ زده خواهید شد اما در صورت نبود این محتوا تکنولوژی نام برده تنها راه‌ حل است.

۴k Upscale چیست ؟

یک سوال مهم!

در فناوری 4K UPSCALER این سوال پیش می آید که آیا واقعا این قابلیت بر روی کیفیت تصویر تاثیر خواهد گذاشت یا خیر؟ پاسخ به این سوال مثبت خواهد بود. تفاوت کیفیت تصویر به خوبی قابل ملاحظه است و شما می توانید در دو تصویر با استفاده از قابلیت Resolution Upgrade و عدم استفاده از آن، تفاوت موجود در تصویر را مشاهده نمایید. فناوری ارتقاء کیفیت تصویر، به وضوح کیفیت تصویر را ارتقاء خواهد داد.

توجه به نکته ای در مورد قابلیت ارتقاء کیفیت تصویر لازم خواهد بود. رزولوشن نمایشگر در تلویزیون های 4K برابر 2160×3840 پیکسل می باشد. اما میزان پیکسل های به کار رفته در کیفیت تصویر Full HD برابر 1080×1920 پیکسل است، یعنی رزولوشنی دو برابر کیفیت تصویر Full HD. در واقع اگر در تلویزیونی از این قابلیت پشتیبانی نشود، بخشی از صفحه نمایش سیاه خواهد بود و تنها نیمه ی مرکزی نمایشگر تصویر را در خود جای خواهد داد. با این وجود تفاوت 2 برابری در رزولوشن 4K و Full HD به خوبی قابل ملاحظه و محسوس خواهد بود.

قابلیت ارتقاء کیفیت تصویر 4K UPSCALER چگونه عمل می کند؟

جهت ارتقاء کیفیت تصویر گوشه های اشیاء موجود در تصویر را شناسایی خواهد کرد و از این گوشه ها به عنوان نقطه ای برای بازگشت استفاده می کند.

لبه های تصویر پس از شناسایی با الگوریم خاصی ارتقاء یافته و بازسازی خواهند شد.

لبه های یک نواخت تر و نرم تر در صحنه ها، سبب تولید تصاویری با کیفیت بالاتر خواهد شد.

در واقع با قابلیت ارتقاء تصویر انتظار کیفیتی عجیب و شگفت انگیز را نداشته باشید، زیرا این تصاویر در واقع به صورت 4K تولید و ضبط نشده اند و تنها قرار است بر روی نمایشگری با این کیفیت به نمایش در آیند و تنها برای این موضوع آماده سازی خواهند شد. افزایش کیفیت تصویر در این تصاویر روی خواهد داد اما نه به اندازه ی تصاویری که دارای کیفیت تصویر 4K هستند.

قابلیت ارتقاء کیفیت تصویر

مثالی قابل لمس برای ارتقاء کیفیت تصویر

برای تفهیم برتر موضوع می توان از برنامه ی فتوشاپ کمک گرفت. تصویری با کیفیت FULL HD و یا همان رزولوشن 1080×1920 پیکسل را در نظر بگیرید. دو واقع اگر بخواهیم مثال را مانند قابلیت 4K UPSCALER در نظر بگیریم باید رزولوشن 304×540 پیکسل را در نظر بگیریم. البته می توان این قابلیت را با رزولوشن واقی نیز مشاهده کرد، اما با توجه به اینکه نمایشگر کامپیوترها از این میزان رزولوشن پشتیبانی نمی کنند، تفاوت در همین مثال قابل لمس تر و واقعی تر خواهد بود. در ابتدا تصویر را با کیفیت اولیه و FULL HD در نظر بگیرید. حال همان تصویر را با اندازه ی 304×540 پیکسل در نظر داشته باشید و آن را به اندازه ی واقعی خود باز گردانید. آیا در طی این عملیات کیفیت تصویر تصویر اولیه با کیفیت تصویر تصویر ارتقاء داده شده برابراند؟ پاسخ این سوال منفی است زیرا خود می توانید به راحتی و با دیدن تصویر از نمای نزدیکر این تفاوت کیفیت تصویر را مشاهده نمایید و به خوبی درک کنید. البته کیفیت تصویر حاصل شده از کیفیت تصویر 304×540 پیکسل بالاتر خواهد بود و جزئیاتی بشتری از تصویر را با وضوح بالاتر خواهید دید.

آیا می توان محتوای FULL HD را به خوبی در تلویزیون های 4K مشاهده کرد؟

این امکان به خوبی و با کیفیت بالا در تلویزیون های فورکی امکان پذیر است. تصاو.یر با کیفیت بالا و با جزئیات کامل بر روی این تلویزیون ها پخش خواهند شد. قابلیت ارتقاء کیفیت تصویر در برهخی از مواقع این امکان را فراهم می کند که تصاویر FULL HD ارتقاء داده شده را با کیفیت و وضوح بسیار بالا مشاهده نمایید. این ارتقاء کیفیت تصویر بسیار دقیق انجام خواهد گرفت تا جایی که می توان کیفیت تصویر ازرتقاء داده شده را با تصایور با کیفیت 4K رقابت داد. در واقع اگر کیفیت ضبط ویدئو د رکیفیت تصویر FULL HD بالا باشد، تصاویری با کیفیت بالاتر و نزدیک به 4K قابل نمایش خواهند بود.

آیا می توان تصاویر با وضوح بسیار پایین را نیز ارتقاء داد؟

امکان ارتقاء کیفیت تصاویر با رزولوشن‌های SD، DVD و 720p HD نیز در بسیاری از تلویزیون ها فراهم است. در واقع برخی از تلویزیون ها از این امکان پشتیبانی نخواهند کرد. البته توجه داشته باشید که تصاویر با رزولوشن های مطرح اگر بخواهند به 4K ارتقاء داده شوند کمی مصنوعی تر و با وضوح پایین تر خواهند بود و شما نباید انتظار دیدن تصاویر شگفت انگیز را داشته باشید. توجه به این نکته که ارتقاء بالاتر تصوی از کیفیت های پایین تر با نویز بالاتری در تصویر همراه خواهد بود، لازم است؛ الببته در تلویزیون های جدید قابلیت نویز گیر تصویر نیز موجود است که در حد بالایی از بروز این مشکل جلوگیری می کند.

لزوم برخورداری تلویزیون ها از قابلیت 4K UPSCALER

تلویزیون های با کیفیت تصویر پایین تر این ویژگی را دارند که در بسیاری موارد از اصل کیفیت تصویر نیز خواهند کاست و صحنه هایی با وضوح پایین را به نمایش خواهند گذاشت. بنابراین لازم است برای این بخش کیفیت تصویر بالاتر را در تلویزیون در نظر داشته باشید و در صورت امکان، هزینه ی بالاتری را برای خرید تلویزیون در نظر بگیرید. بسیاری از تلویزیون های با قیمت پایین تر از امکان ارتقاء کیفیت تصویر پشتیبانی نمی کنند و این سبب می شود در مواردی تصاویری با وضوح پایین را مشاهده نمایید که این امر تا حدی نارحت کننده خواهد بود. توجه داشته باشید که به طور حتم صحنه های مشابهی را که بر روی تلویزیون 4K مشاهده می کند، از کیفیت بالاتری به نسبت دیدن همان تصاویر بر روی تلویزیون FULL HD بهره خواهند برد و دیدن این صحنه ها بر روی تلویزیون فورکی لذت بخش تر خواهد بود.

4K UPSCALER چیست

در آخر …

دیدن صحنه های 4K بر روی تلویزیون 4K اوج کیفیت تصویر را به نمایش می گذارد و صحنه هایی واقعی و زنده را در این حالت مشاهده خواهید کرد. اما در حال حاضر امکان دسترسی به محتوای 4K بسیار پایین است و در واقع می توان گفت محتواهایی با این کیفیت در دسترس نخواهند بود. به همین دلیل است که نیاز به قابلیت ارتقاء کیفیت تصویر 4K UPSCALER احساس می شود. توسط این قابلیت صحنه ها ارتقاء خواهند یافت و کیفیت بالاتری را در آن ها شاهد خواهید بود. در واقع می توان گفت اگر سازندگان از این قابلیت به درستی استفاده کنند و مهارت بالایی را در ارتقاء این فناوری به کار بگیرند، صحنه هایی را مشاهده می کنید که با تصاویر 4K رقابت می کنند. البته توجه داشته باشید که این فناوری تصاویر را با رزولوشن 4K به نمایش نخواهد گذاشت و تنها آن ها را ارتقاء می دهد تا آن ها ررا با کیفیت و وضوح بالاتر مشاهده نمایید. همچنین توسط این قابلیت امکان دیدن صحنه هایی گسترده تر و متناسب با سایز نمایشگر و تمام صفحه امکان پذیر خواهد بود.

[review]

1 دیدگاه در “قابلیت 4K UPSCALER چیست ؟ فناوری ارتقاء کیفیت تصویر 4K UPSCALER

  1. ناشناس گفت:

    امتیاز بینندگان:1 ستاره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

خانه
منو