رزولوشن 8K چیست ؟ | تلویزیون 8K

رزولوشن 8K چیست ؟

تلویزیون 8k چیست ؟ شاید شما بگویید که فقط از 4K استفاده می کنید و از نمایش جزئیات بیش از حد آن هیجان زده هستید اما تصاویر 8K و تلویزیون 8K احتمالا تنها چند سال با ما فاصله دارند اما درحال حاضر تلویزیون های کمی هستند که چنین رزولوشنی دارند و در رده های بالا و گران قیمت بازار تلویزیون قرار می گیرند. فناوری 8K از آن دسته تلویزیون های است که احتمال دارn در نمایشگاه CES سال بعد ارائه بشود و از آن جا که شبکه جهانی NHK ژاپن پخش تصاویر زنده 8K را پیش از امواج رادیویی در طول المپیک 2020 توکیو در نظر دارد، پس می توانیم به آن امیدوار باشیم. تلویزیون های 8K احتمالا ابتدا در ژاپن به فروش می رسند اما انتظار می رود که زودتر آن را ببینیم و یک پیش بینی جسورانه این است که اولین تلویزیون 8K در نمایشگاه CES در سال 2018 به نمایش گذاشته بشود.

تلویزیون 8k چیست ؟

تلویزیون 8k چیست ؟

تلویزیون 8k چیست ؟ هنوز بسیاری از افراد با کیفیت 4K آشنایی چندانی نیافته اند و حتی افرادی که آن را به عنوان یک تلویزیون جدید شناخته اند، از کارایی عالی و مناسب تر این تلویزیون ها مطمئن نشده اند. با این حال شرکت های بزرگ تولید کننده ی تلویزیون به فکر تولید و ارائه ی محصولاتی شده اند که دارای رزولوشن 8K می باشند. در نمایشگاه CES 2018 تلویزیون سامسونگ با این وضوح تصویر ارائه شد و این جهشی بزرگ در تولید تلویزیون ها و نمایشگرهای با کیفیت 8K می باشد. در حال حاضر محتوای با کیفیت 8K بسیار کم یافت می شود و تعداد فیلم های بسیار پایینی موجودند که این میزان رزولوشن را پشیبانی می کنند. به همین خاطر در تلویزیون سامسونگ Q9S علاوه بر کیفیت تصویر 8K، از هوش مصنوعی نیز پشتیبانی خواهد شد. هوش مصنوعی در این تلویزیون محتوای با کیفیت پایین را ارتقاء خواهد داد و آن را تا حدی بالا خواهد برد که به محتوایی مانند رزولوشن 8K برسد. این تلویزیون از طریق الگوریتمی که دارد، در طول زمان پیشرفت خواهد کرد و یاد خواهد گرفت که چگونه محتوا را ارتقاء دهد و این فرآیند به مرور زمان با کیفیت بالاتر انجام خواهد شد. البته قبل از این نمایشگاه و در سال 2016 تلویزیون های 8K ارائه شده اند.
کشور ژاپن اعلام کرده است که در المپیک 2020 توکیو از این رزولوشن برای پخش تصاویر استفاده خواهد کرد، بنابراین امید به اینکه این فناوری بسیار سریع جای خود را در میان تلویزیون ها باز خواهد کرد دور از ذهن نخواهد بود. با این حال دسترسی به محتوای 8K با سرعت بالاتری انجام می گیرد و شاهد پیشرفت بالاتری در این زمینه خواهیم بود. برای دیدن تصایور با رزولوشن 8K لازم است سایز نمایشگر بالاتر باشد، در واقع صحنه ها با این رزولوشن بر روی نمایشگرهای غول پیکر نیز با وضوح و کیفیت بالا به نمایش در خواهند آمد. با وجود کیفیت تصویر فوق العاده و نمایشگر عریض تلویزیون های 8K بدون شک تشخیص اینکه کدام صحنه واقعی است و کدام یک بر روی تلویزیون نقش بسته است کار دشواری خواهد بود. کاربران صحنه هایی کاملا واقعی را خواهند دید که تمامی جزئیات با وضوح فوق العاده و کامل قابل رویت خواهند بود. میزان رزولوشن در تلویزیون های 8K برابر 4320×7680 پیکسل می باشد که این عدد بزرگ نشان دهنده ی وضوح بالای تصویر خواهد بود. این رزولوشن را ULTRA HD 8K نیز می نامند، البته نام SUPER HI VISION نیز برای این وضوح تصویر مناسب می باشد. شبکه ی جهانی NKH برای این کیفیت نام 4320 را نیز به کار می برد، نمایشگرهای 8K در مجموع 33 مگاپیکسلی هستند. از ویژگی های برجسته ای که این تلویزیون ها دارند عدم امکان دیدن پیکسل هایی است که تصویر را تشکیل داده اند، زیرا تراکم پیکسل به حدی است که پیکسل ها در فشرده ترین حالت در کنار یکدیگر ردیف شده اند.

تلویزیون 8k

رزولوشن 8k چیست ؟

تلویزیون 8k چیست ؟ یک تصویر 8K احتمالا روشن ترین تصویری خواهد بود که شما می بینید و تحقیقات شبکه جهانی NKH نشون میده که کیفیت 8k به حدی است، که تشخیص تصویر از واقعیت را برای افراد سخت می کند و این پدیده را می توان کامل ترین شکل تلویزیون به شمار آورد. پیکسل های 8K چهار برابر بیشتر از رزولوشن فوق العاده 4K است . یعنی محاسبه 4320×7680 پیکسل که در واقع 3177600 پیکسل می شود، و احتمالا این تلویزیون ها در اندازه های بزرگ ارائه می شوند. این فناوری 8K نامیده شده زیرا تصاویر با کیفیت تقریبا 800 میلیون پیکسل دارند. اما خصوصیات آن تقریبا مثل فناوری HD است بنابراین برخی مردم از اصطلاح HD8K استفاده می کنند و برخی مردم نیز از ULTRA HD 8K و SUPER HI VISION استفاده می کنند مثل NHK. این تکنولوژی رزولوشن 4320 هم نامیده می شود .صفحه نمایش 8K در کل در مورد 33 مگاپیکسله ( به هر یک میلیون پیکسل یک مگاپیکسل گفته می شود). وضوح 8K بزرگ ترین و بهترین وضوح تصویر موجود در تلویزیون های دیجیتال و دوربین های فیلم‌ برداری دیجیتال خواهد بود. یکی از مزیت های اصلی 8K این است که پیکسل ها توسط چشم انسان حتی از کمترین فاصله هم قابل تشخیص نیستند. یکی دیگر از اهداف کاربردی صفحه های نمایشی با این وضوح بالا بهره گیری از تکنیک برش در ویرایش فایل های ویدیوی است که این ویژگی به فیلم سازان این امکان رو می دهد تا با استفاده از یک لنز گسترده (Wide) از فاصله ای دور از موضوع مورد نظر خود فیلم بگیرند مثلا هنگام فیلم برداری از یک موضوع خطرناک، فیلم برداری کرده سپس هنگام ویرایش بر روی آن زوم کرده و فیلم را در آن ابعاد بریده و در نهایت فیلم رو در اندازه هایی استاندارد مثلا 1080Pمنتشر کرده اند.

رزولوشن 8k چیست ؟

کیفیت 4k در دوربین عکاسی

تلویزیون 8k چیست ؟ کیفیت 8K در تلویزیون ها و در عکاسی کاربرد خواهد داشت و قابلیت های نو را به این بخش خواهد کشاند. در واقع دوربین هایی که صحنه ها را با این کیفیت ضبط می کنند این قابلیت را دارند که صحنه های پر خطر را از فاصله ی دورتر فیلم برداری کنند و در این شرایط فرد از صحنه دور خواهد بود و در صورت بروز مشکل، در امان خواهد بود. با وجود این وضوح بالا افراد می توانند صحنه ها را ثبت کرده و پس از اتمام کار قسمت های مورد نظرشان را زوم کرده و بخش های اضافی را برش دهند. در این حالت علاوه بر دیدن صحنه های باکیفیت، خط فیلم برداری نیز کاهش خواهد داشت.

برای تولید تصویر با کیفیت به چه میزان پیکسل نیاز است و آیا تاثیر چندانی بر روی وضوح تصویر خواهد گذاشت؟

تلویزیون 8k چیست ؟ پاسخ به این سوال مثبت است زیرا چشم انسان قابلیت و توان بالایی برای دیدن صحنه ها دارد و وضوح بالاتر را به خوبی درک خواهد کرد. هر چه میزان پیکسل های تولید کننده ی تصویر بالاتر باشند، وضوح صحنه ها نیز بالاتر خواهد بود و حس حضور در میان تصویر را به کاربر خواهد داد. صحنه های 4K برابر 8 مگاپیکسل هستند ولی این میزان در 8K برابر 33 مگاپیکسل می باشد که این بسیار فوق العاده می باشد. با وجود اینکه لازم است برای دیدن صحنه های با وضوح 8K واقعی لازم است محتوای 8K موجود باشد، اما دیدن صحنه ها بر روی این تلویزیون ها شما را کاملا به دنیای تصویر خواهد کشاند و شما در میان صحنه های جدید و متنوع به نمایش در آمده بر روی نمایشگر خواهد برد. عدم وجود محتوای 4K سبب شد این تلویزیون ها در سال 2017 به صورت ساکت و با نمایشگر خاموش حضور یافتند. برندهای تولید کننده ی این تلویزیون ها این امکان را دارند و به این فناوری دست یافته اند که این محصولات را با کیفیت بالا تولید کنند. بنابراین مشکلی که برای رزولوشن 8K باقی خواهد ماند رسانه های تصویری 8K برای به نمایش در آمدن بر روی این تلویزیون هاست. با این حال رقابت داغ در میان تلویزیون های 8K و فناوری های به کار رفته در این تلویزیون ها در این محصولات بالاست و هر کدام از تولید کنندگان در تلاش اند تا راهکار و فناوری بهتری را در ساخت تلویزیون هایشان به کار بگیرند.

برندهای تولید کننده تلویزیون 8k

تلویزیون 8k چیست ؟ برندهایی که در حال حاضر تلویزیون ها را با رزولوشن 8K تولید می کنند چندان زیاد نیستند و برندهای بزرگ و خوش نام دست به تولید این محصولات زده اند. این برندها در نمایشگر CES محصولاتشان را به نمایش گذاشته اند و در میان تولید کنندگان بزرگ خودنمایی کرده اند. تلویزیون های OLED ال جی با وضوح 8K برترنی صحنه ها و زنده ترین رویدادها را به نمایش در می آورند. شرکت شارپ نیز این محصولات را با کیفیت بالا تولید می کنند و حتی به این امکان دست یافته اند تا این مدل ها را علاوه بر رو نمایی در نمایشگاه CES، به بازارهای جهانی نیز عرضه کنند. برند خوش نام سامسونگ نیز به فناوری تولید تلویزیون 8K دست یافته است و این محصولات را با کیفیت بالا تولید کرده است. در میان این سازندگان در حال حاضر نامی از سونی و پاناسونیک موجود نیست و ظاهرا این برندها به فناوری تولید این تلویزیون ها دست نیافته اند، با این حال با توجه به رویکرد این شرکت ها ممکن است به زودی تلویزیون 8K در این دو برند نیز تولید شود یا برنامه ای برای عرضه ی این محصولات نداشته باشند.

تلویزیون 8k

آیا تلویزیون 8k به کابل hdmi نیاز دارد ؟

تلویزیون 8k چیست ؟ برای انتقال محتوای 8K به تلویزیون لازم است از کابل HDMI استفاده شود؛ این کابل و پورت از کیفیت تصاویر نخواهد کاست و محتوا را با کیفیت اصلی به نمایشگر منتقل خواهد کرد. این کابل برترین کابل هارا انتقال داده است که صدا و تصویر را به صورت همزمان انتقال خواهد داد و در حین انتقال از کیفیت نخواهد کاست. همچنین سرعت انتقال اطلاعات توسط این پورت بسیار بالاست و صدا و تصویر همخوانی بالایی در هنگام پخش دارند. احتمالا برای اولین بار شاهد محتوای 8K در یکی از فیلم های هالیوود و یا المپیک 2020 در مقیاس بالا خواهیم بود.

[review]

1 دیدگاه در “رزولوشن 8K چیست ؟ | تلویزیون 8K

  1. ناشناس گفت:

    امتیاز بینندگان:3 ستاره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

خانه
منو